Klientų aptarnavimo linija
8 800 0 52 52

Kinologija

Šunys – nepakeičiami pagalbininkai užtikrinant viešąją tvarką bei saugumą įvairiuose objektuose: tą patį garsą šuo išgirs iš keturis kartus tolesnio atstumo nei žmogus, o judantį objektą užfiksuos net penkių šimtų metrų atstumu. Keturkojai už žmogų pranašesni ir jautresne uosle, geresniu matymu naktį bei greitumu.

Prie svarbiausių „Lietuvos geležinkelių“ objektų neretai pamatysite užrašą įspėjantį apie tai, kad teritoriją saugo šunys.

Istorija

„Lietuvos geležinkelių“ Kinologijos centras Paneriuose, savo gyvavimo metus skaičiuoja nuo šeštojo dešimtmečio, dėl lėšų trūkumo jis buvo uždarytas 1996 metais. Gerą dešimtmetį geležinkelių objektų apsaugai šunys buvo ruošiami kituose kinologijos centruose ir tik 2007 metais, įsteigus UAB „Gelsauga“, jos direktoriui Viliui Žilioniui kilo mintis atkurti kinologijos centrą. Nuo 2009 m. UAB „Gelsauga“ jau turėjo 9 augintinius, kurie padėjo apsaugos darbuotojams atlikti geležinkelio objektų apsaugą. Įsitikinus, kad šunys veikia ir kaip prevencinė priemonė ir kaip geri pagalbininkai, buvo pradėti atkuriamieji darbai buvusiame Panerių kinologijos centre Kibirkšties gatvėje. Darbo įdėti teko daug: patalpos, treniruočių aikštelės buvo visiškai sugriautos ir nebetinkamos naudojimui. Tačiau po ilgai trukusių renovacijos darbų, specialistų paieškų ir darbuotojų apmokymų, Kibirkšties kinologijos centras 2010 metais pradėjo veiklą. Ir tais metais jau buvo įsigyti šie jauni šunys: Vilniaus ir Vaidotų rinktinėse 3 Belgų aviganiai, Kauno rinktinėje 5 Vokiečių aviganiai, Klaipėdoje 3 Vokiečių aviganiai, kurie buvo pradėti ruošti apsaugai saugomuose objektuose. Tiesa, nuvykę į jį pamatysite vos porą keturkojų – didžioji dalis jų darbuojasi įvairiose Lietuvos vietovėse, geležinkelio stotyse. Jų pagalba akivaizdi, nes šauliams žymiai lengviau ir paprasčiau atlikti savo pareigas su draugu keturkoju.

UAB „Gelsauga“ yra vienintelė apsaugos įmonė Lietuvoje turinti tarnybinius šunis. Tarnybinis šuo nuo apsauginio skiriasi tuo, kad jis dirba tik su kinologu ir yra apmokytas pagal specialų kursą. Tokius keturkojus taip pat turi tik muitinė, pasieniečiai, policija ir krašto apsauga.

2011 metais Naujosios Vilnios elektrinių traukinių depe pastatyti modernūs voljerai, įrengta dresūros aikštelė. Ten kinologai su tarnybiniais šunimis gali užsiimti dresūra jiems patogiu metu. Taip pat atvyksta ir kartu užsiima keturkojų dresavimu kinologai su tarnybiniais šunimis iš pasienio Mickūnų kinologijos centro. Taip pat mes glaudžiai bendradarbiaujame su Pasienio kinologais, viešojo saugumo kinologais. Bendrai rengiame seminarus ir mokymus su tarnybiniais šunimis. Šis bendradarbiavimas bei pastovi treniruočių vietos kaita yra svarbus šunų socializacijos įgūdžių ugdymo metodas. Šiais metais planuojami bendri kinologų biatlono mokymai.

2012 metais dresūros aikštelė buvo įrengta Kauno rinktinėje (Palemone), kadangi Kaune jau dirba 5 tarnybiniai šunys ir jiems reikalinga atskira vieta bei aikštelė dresūrai.

Apie šuniukus

Mūsų komandoje yra 17 kinologų. Kiekvienas iš jų turi po tarnybinį, puikiai ištreniruotą šunį. Visi augintiniai yra su kilmės dokumentais, 10 iš jų yra Vokiečių aviganiai, 6 – Belgų aviganiai, 1 – Rytų Europos aviganis. Šunys dresuojami nuo 2 mėnesių iki 10 metų, kol dar turi gerą fizinę formą ir sveikatą. Dresuoti šunys gali aptikti narkotines medžiagas, tabaką, sprogmenis, netgi surasti dingusius asmenis. Jie taip pat mokomi nebijoti šūvių, sprogimų, didelio triukšmo tam, kad operacijos metu neišsigąstų ir nepabėgtų. Augintiniai klauso komandų, kurias duoda jų šeimininkas. Tačiau kinologai įspėja, kad bet kokiu atveju, pamačius ar išgirdus perspėjimą, kad paleisti dresuoti šunys, žmonės turėtų reaguoti ramiai ir, atbėgus šuniui, išlikti šaltakraujiškiems, nedaryti staigių judesių bei likti savo vietoje.

Didžioji dalis šunų yra universalūs – išdresuoti atlikti žmogaus, daiktų, karštų pėdų, narkotinių medžiagų, sprogmenų paiešką ir yra naudojami kovai su terorizmu. Tačiau Klaipėdos rinktinėje kiekvienas šuniukas yra išdresuotas tik tam tikroms užduotims atlikti: Agata  yra pėdsekė, Čiva – išmokyta ieškoti žmonių, Bela – puikiai suranda daiktus. Visi keturkojai gyvena kartu su savo šeimininku – kinologu.

Turime du naujus ir dar jaunus šuniukus. Taja – 1 m. jau dalyvauja reprezentacijose, atlieka paiešką pagal policijos ir pasieniečių standartus. Daimė – 1 m. yra apmokoma sprogmenų paieškai.

Veikla

Mūsų kinologų komanda dalyvauja įvairiuose renginiuose atlikdami pasirodymus. Aplanko įmones, mokyklas ir dažnai pasirodo UAB „Gelsauga“ saugojamuose renginiuose: lenktynėse, galiūnų varžybose ir panašiai. Renginio metu dalyviai susipažįsta ne tik su kinologijos centru, jo istorija ir veikla, bet ir pamato tarnybinių šunų pasirodymus pademonstruojant tam tikrus specialius gebėjimus, pažeidėjo sulaikymus. Būna pristatoma speciali tarnybiniams šunims dresuoti naudojama kinologinė įranga ir būdai. Dalyviai susipažįsta, kad šunys padeda atlikti sienos apsaugos, sekimo ir kitas funkcijas, prisideda prie pasieniečių darbo. Kinologai papasakoja kaip dresuojami šunys, kaip jie išmokomi ieškoti dingusių žmonių, narkotikų, sprogmenų, kokie reikalavimai keliami ir šunimis, ir patiems kinologams.

Kinologijos centro tikslai

 

Santrauka

  •  2007 m. Įkurta UAB „Gelsauga“;
  •  2008-2009 m. Įsigyjami pirmieji devyni keturkojai sarginiai šunys, būdos jiems gyventi;
  •  2010 m. Atkuriamas kinologijos centras Paneriuose Kibirkšties gatvėje: atkuriama dresūros aikštelė, pastatyti nauji voljerai ir laikymo narvai;
  •  2010 m. Įsigyjami pirmi trys Belgų aviganių šunys Vilniaus ir Vaidotų rinktinėse, penki Vokiečių aviganiai Kauno rinktinėje, du Vokiečių aviganiai Klaipėdos rinktinėje, dresūros priemonės ir įrankiai, dresūros kostiumas;
  •  2011 m. Įrengta dresūros aikštele N.Vilnios elektros depe, pastatyti nauji voljerai;
  •  2012 m. Dar du belgų aviganiai Vilniaus ir Vaidotų rinktinėse ir vienas Vokiečių aviganis Klaipėdos rinktinėje;
  •  2012 m. Kaune įrengta nauja dresūros aikštelė;
  •  2013 m. Vokiečių aviganis specialių užduočių būriui, ruošiamas pavojingų medžiagų paieškai.
  •  2013 m. Įsigyjamas pirmas Rytų Europos aviganis Klaipėdos rinktinėje
  •  2013 m. Įsigyjami du jauni Vokiečių aviganiai Vilniaus rinktinėje ir vienas Belgų aviganis Radviliškio rinktinėje.

 

Šiuo metu šunys yra suskirstyti į tarnybinius ir sarginius. Tarnybiniai šunys nuolat mokomi tiek mūsų mokymo centre, tiek Pasienio ir Viešojo saugumo kinologijos centruose.

Vilniaus rinktinė – 3 sarginiai ir 3 tarnybiniai šunys;

Vaidotų rinktinė – 3 sarginiai ir 2 tarnybiniai šunys;

Kauno rinktinė – 2 tarnybiniai šunys;

Radviliškio rinktinė – 1 sarginis ir 2 tarnybiniai šunys;

Klaipėdos rinktinė – 1 sarginis ir 3 tarnybiniai šunys;

SUB – 1 tarnybinis šuo.

 

Viso: 9 sarginiai ir 13 tarnybinių šunų.

 

 

 

 

Į viršų